Temperatura poniżej zera spowodowała, że na stokach zapanowała zimowa aura. Miłośnicy białego szaleństwa będą mile zaskoczeni widokiem ośnieżonych tras narciarskich. Oczywiście zanim wyruszycie na białe szaleństwo zapoznajcie się z naszymi poradami, które umożliwią Wam bezpieczne szusowanie po stokach. Zima na stokach narciarskich zaprasza do szaleństwa!
Zimą równie łatwo o odwodnienie, jak latem. Dlatego przed wyjściem na stok przygotujcie termos z ciepłą herbatą i bierzcie kilka łyków co godzinę jazdy. Warto w domu wypić kilka łyków wody mineralnej. Jeśli planujesz cały dzień spędzić na stoku, do plecaka spakuj małą przekąskę – baton musli, ciasteczka zbożowe, banana. Dużą rolę w diecie narciarzy odgrywa czas spożywania posiłków, dostosowany do jazdy na nartach. Na 2-4 godziny przed wybraniem się na stok powinniście zjeść posiłek o wysokiej zawartości węglowodanów złożonych – dzięki temu zadbasz o stopniowe uwalnianie glukozy i dłużej nie będziesz odczuwać zmęczenia.

Narty to nie tylko przyjemność, ale przede wszystkim czysty zysk dla zdrowia. Korzystnie na organizm wpływa zwłaszcza górski klimat, ponieważ mobilizuje do szybszej pracy układ oddechowy i krwionośny. Dzięki temu płuca pracują intensywniej, a we krwi zwiększa się produkcja czerwonych krwinek, przenoszących tlen. Dzięki temu nasz  układ odpornościowy działa znacznie lepiej i jesteśmy mniej podatni na infekcje.

Zanim przypniemy narty, zróbmy krótką rozgrzewkę. Organizm do wysiłku należy przygotować. Wykonajcie zatem kilka skłonów i przysiadów, krążenia biodrami, truchtanie w miejscu, wymachiwanie rękami. Doskonale rozgrzejecie się także wchodząc piechotą pod górę. Odpowiedni trening przed wyjazdem na narty to jedyny sposób, by poprawić ogólną kondycję, a także uniknąć nadwerężenia mięśni i poważniejszych urazów, o które nietrudno przecież na ośnieżonym stoku. Kilka dni narciarskiego szaleństwa to spore wyzwanie dla organizmu. Zwłaszcza jeśli na co dzień jesteście mało aktywni fizycznie. Sucha zaprawa pozwoli w pełni korzystać z zalet nart.

Korzystajcie z uroków zimy, czekamy na śnieg!

Zachęcamy również do odwiedzania naszej strony internetowej www.agroturystyka.pl !