Cykl wzorcowych gospodarstw agroturystycznych rekomendowanych przez Polską Federację Turystyki Wiejskiej „Gospodarstwa Gościnne”

O kategoryzacji słów kilka

Obiekty noclegowe turystyki wiejskiej, zgodnie z ustawą o usługach turystycznych zobowiązane są spełnić minimalne wymagania odnośnie standardu dla innych obiektów hotelarskich. Jednym z głównych zadań Polskiej Federacji Turystyki Wiejskiej „Gospodarstwa Gościnne” jest potwierdzenie wymagań jakościowych, czyli  kategoryzacja Wiejskiej Bazy Noclegowej. Kategoryzacja polega na nadaniu poszczególnym obiektom określonej kategorii, świadczącej o jakości wyposażenia i oferowanych usług. Kategoryzacja pozwala na uporządkowanie i uzyskanie przejrzystości ofert gospodarstw agroturystycznych oraz stworzenie wiarygodnych jakościowo produktów turystycznych.

Świadectwem sprawdzonej jakości kwater wiejskich jest nadanie im odpowiedniej kategorii, której symbolem są słoneczka. Kategoria pierwsza – jedno słoneczko, druga – dwa i kategoria najwyższa – trzy. Do wyboru są dwa rodzaje skategoryzowanej oferty – „wypoczynek na wsi” oraz „wypoczynek u rolnika”.

O przyznanej kategorii nie decyduje tylko standard samych pokoi noclegowych. Turyści chętnie spędzają wolny czas na powietrzu, stąd bardzo ważne jest odpowiednie zagospodarowanie terenów zielonych przy gospodarstwie agroturystycznym. Standard podniosą liczne możliwości rekreacji i niebanalnej aktywności. Na kategorię wpływ ma również wiejska, tradycyjna kuchnia domowa, gdzie potrawy przygotowuje się z lokalnych produktów. Te wszystkie elementy gwarantują niepowtarzalny klimat gospodarstwa agroturystycznego.

Wzorcowe gospodarstwo agroturystyczne

Gospodarstwo agroturystyczne „Dom w Ogrodzie Freya”, pani Anny Rawskiej to świadectwo sprawdzonej jakości kwatery. W 2014r. roku ogród dostał nazwę – „Ogród Freya” – od imienia wnuczki Właścicieli, która w tym czasie przyszła na świat. Freya to imię pogańskiej bogini wegetacji, miłości, płodności i magii.

W wyniku przeprowadzonej kategoryzacji gospodarstwo otrzymało dwa słoneczka. Kwatera zapewnia wygodny i bezpieczny pobyt ludziom starszym, grupie przyjaciół lub rodzinie z małymi dziećmi. Cisza i spokój to główne atrybuty tego gospodarstwa. „Dom w Ogrodzie Freya” to mieszkanie na poddaszu w budynku, w którym mieszkają właściciele. Zaletą gospodarstwa jest dość duża przestrzeń mieszkalna i piękne otoczenie z różnorodną, ozdobną roślinnością.

Z myślą o dzieciach w ogrodzie znajduje się plac zabaw, letni basen i dużo wolnej przestrzeni.

Dla dorosłych –  zarybiony staw, sala bilardowa, grill, ognisko. Bukowna jest maleńką wsią, więc tuż za gospodarstwem rozciągają się pola i łąki, blisko jest rzeka i las. Gospodyni oferuje smaczne posiłki.

Serdecznie zapraszamy do „Domu w ogrodzie Freya”!

Zapraszamy na stronę gospodarstwa: http://www.ogrodfreya.pl

I na nasze serwisy www.agroturystyka.pl www.pftw.pl