Sezon na grzybobranie w pełni. Letnie i jesienne weekendy to dla wielu z nas czas wypraw na grzyby. Zapach lasu, uspokajająca cisza, jednym słowem – relaks. W polskich lasach występuje ponad tysiąc jadalnych gatunków – borowiki, koźlaki, podgrzybków.

Większość terenów leśnych to Lasy Państwowe, co umożliwia swobodny wstęp i korzystanie z leśnych skarbów. Często organizowane są wspólne grzybobrania, festyny i pikniki, podczas których można się wiele dowiedzieć  o grzybach. .

Polska kuchnia bez grzybów nie byłaby taka sama – duszone, marynowane, suszone, dodają potrawom niepowtarzalnego smaku i wspaniałego aromatu. Są także nieodłącznym elementem podczas kolacji wigilijnej.

Sezon na grzybobranie jest okazją do przedłużenia takiej wyprawy i spędzenia nie jednego lecz kilka dni, lub całego urlopu daleko od codzienności, w gościnnych gospodarstwach, położonych w otoczeniu grzybowych lasów.

Wybierając się na grzybobranie musimy pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim – nigdy nie zbieramy grzybów, których nie znamy! Na leśną wyprawę najlepiej wybrać się z atlasem i osobą, która zna grzyby i będzie naszym doradcą. Należy zbierać i zjadać tylko te grzyby, co do których mamy absolutną pewność.

Zapraszamy Państwa do zapoznania się z bogatą ofertą kwater dla grzybiarzy!

Villa Greta  Gospodarstwo położone na uboczu wsi, tylko pół kilometra od kompleksów leśnych. W lasach mieszanych, podgórskich, bukowych, świerkowych i dębowych znajdziemy podgrzybki, rydze, kanie, koźlarze, prawdziwki, kurki, gołąbki, pieczarki leśne. Dostępna suszarnia – piec konwekcyjny. Gospodarze wskażą miejsca idealne na grzybobranie, czasem wybierają się na wspólne wyprawy z gośćmi. Chętnie przyrządzają dania z grzybów: jajecznicę z grzybami, kotlety z kani, roladki z kani, czy pierogi z grzybami. Udzielą porad odnośnie zbioru grzybów, posiadają atlasy grzybów.

Sezon na grzybobranie trwa od pojawienia się pierwszego grzybka w Gospodarstwie agroturystycznych Dom pod Sosnami Państwa Anety i Pawła Mazurek. Gospodarstwo jest położone przy ścianie lasu, oferuje grzybobrania z gospodarzem, pomoc przy odróżnianiu gatunków grzybów. Właściciele udostępniają aneks kuchenny z możliwością przygotowania przetworów z grzybów oraz suszarnię.Tutejsze lasy słyną z obfitości grzybów, gatunki wiodące to prawdziwek i podgrzybek oraz koźlarz.

Na stronie www.agroturystyka.pl została podana oferta obiektów z całej Polski, która spełnia wszystkie poniższe kryteria oraz udogodnienia dla grzybiarzy.

„Dla Grzybiarzy” wymagania:

  • informacja o terenie i występujących gatunkach grzybów
  • dostępne plansze lub/i atlasy grzybów jadalnych i niejadalnych
  • informacja o możliwości parkowania samochodu w lesie
  • wyznaczone miejsce do obróbki wstępnej grzybów
  • kuchnia lub aneks kuchenny umożliwiający przygotowanie potraw i przetworów z grzybów
  • pomieszczenie do przechowywania sprzętu i odzieży grzybiarzy
  • suszarnia grzybów z informacją o zasadach korzystania