Małopolska Wieś Pachnąca Ziołami to szlak pachnący orzeźwiającą miętą, aromatem tymianku, oregano, kojącą wonią melisy i innych ziół poczujemy w Małopolsce. Szlak Małopolskiej Wsi Pachnącej Ziołami obejmuje  gospodarstwa agroturystyczne, w których zioła uprawia się tradycyjnymi, ekologicznymi metodami. W ogrodach rosną m.in. melisa, kolendra, lubczyk, mięta, oregano, rozmaryn, tymianek, szałwia, lawenda, mniszek lekarski. Każde z gospodarstw ma swój własny specjał, przygotowywany z wykorzystaniem aromatycznych ziół. W gospodarstwach można pokosztować nalewek, likierek, herbat, konfitur, miodów, a nawet leczniczych medykamentów. Gospodarstwa specjalizujące się w uprawie ziół, znajdziemy przede wszystkim w Pieninach i Beskidach. Pozostałe z nich znajdują się w południowo-wschodniej części województwa małopolskiego. Właściciele obiektów znajdujących się na szlaku posiadają wszechstronną wiedzę o uprawie ziół w przydomowych ogródkach, znają ich właściwości, sposoby suszenia, układania bukietów, różnego rodzaju kąpieli ziołowych, a także wykorzystania ich w kuchni regionalnej, czy w medycynie niekonwencjonalnej. Gospodarze prowadzą też zdrową, regionalną kuchnię z wykorzystaniem ziół oraz własnych produktów. Wielu z nich proponuje także bogatą ofertę zabiegów odnowy biologicznej, opartych na kuracjach ziołowych działających niezwykle odprężająco i energetyzująco. Oferta Małopolskiego Szlaku Wsi Pachnącej Ziołami została opracowana z myślą o osobach ceniących spokój, ekologię oraz znakomitą regionalną kuchnię.

Projekt Małopolska Wieś Pachnąca Ziołami jest wspólną inicjatywą Sądeckiej Organizacji Turystycznej oraz Województwa Małopolskiego, promującą gospodarstwa agroturystyczne, których właściciele specjalizują się w uprawie ziół.

Wszystkie gospodarstwa zostały skategoryzowane według wymogów określonych przez Polską Federację Turystyki Wiejskiej, a większość z nich posiada atesty ekologiczne.

Zapraszamy na nasze serwisy: www.agroturystyka.pl i www.pftw.pl