Oszronione drzewa, płoty, dachy… Pokryte magicznym srebrzystym zimowym pyłem. Wspomnieniami wracamy do świata dziecięcych marzeń. Za oknem świat sprawiający wrażenie zastygłego pod płaszczem srebrzystej mgiełki. W tym wypadku szkoda rezygnować z domowego ciepła, miękkiego koca, kubka gorącej herbaty… A jednak może warto włożyć zimową kurtkę i odwiedzić zimową krainę, czekającą tuż za naszymi drzwiami. Tym bardziej, że zbliża się okres ferii zimowych – szaleństw i beztroskiej zabawy!

Dokąd można zabrać rodzinę w zimowe ferie, by aktywnie spędzić czas? Przedstawiamy kilka propozycji.

W dobie Internetu i TV coraz popularniejsza staje się możliwość kontaktu z dziewiczą, nieskażoną niczym naturą polskiej wsi. Ferie zimowe na wsi, spędzone w specjalnie przygotowanych gospodarstwach agroturystycznych cieszą się więc dużym powodzeniem. Gęste lasy, górski lub morski klimat, liczne szlaki piesze, rowerowe czy konne to najważniejsze powody, by zdecydować się na zimowisko na wsi. Czas na wsi można spędzać na wiele sposobów. Do standardowych atrakcji należą – spacery po okolicy, jazda na nartach, sankach, łyżwach, kuligi z ogniskami, bitwy na śnieżki, lepienie bałwana, jeśli sprzyja pogoda także rzeźbienie figur w lodzie. Ferie agroturystyczne na wsi, to także możliwość podpatrzenia codziennego życia wiejskiego, toczącego się zgodnie z rytmem zimowym. Dla dzieci wychowanych w miejskim środowisku jest to nie lada gratką. Zimowiska na wsi, spędzane całymi rodzinami dają też możliwość poznania zabytków, atrakcji okolic – przybliżając tym samym kulturę i historię danego regionu.

Wypoczynek w górach….

Wiele dzieci marzy o feriach zimowych spędzonych w górach. Również wśród dorosłych góry cieszą się sporą popularnością. Właśnie w górach chętnie organizowane są zimowiska dla dzieci i młodzieży. Miejscowości górskie zainteresowanie zawdzięczają wysokiemu położeniu i panującemu tu mikroklimatowi. Obozy narciarskie organizowane tutaj w czasie trwania ferii zimowych, umożliwiają naukę jazdy dla początkujących. Trasy biegowe, stoki narciarskie, wyprawy na skuterach śnieżnych  – to tylko nieliczne atrakcje czekające na zimowych poszukiwaczy przygód. Poszukując miejsca noclegowego w górach często nie zwracamy nawet uwagi na zatłoczone pensjonaty ani hotele. Szukamy raczej możliwości zrelaksowania się i wyciszenia. Z pomocą przychodzą nam oferty gospodarstw agroturystycznych, na terenie których dzieci mogłyby się wyszaleć, wytarzać w miękkim śniegu, urządzić bitwę na śnieżki, ulepić bałwana, a może nawet zbudować igloo. Pagórki otaczające górskie gospodarstwa agroturystyczne świetnie nadają się też do bezpiecznego szaleństwa na sankach. W ofercie gospodarstw dla dorosłych często można spotkać wypoczynek w blasku kominka, gdzie w zimowe wieczory można rozkoszować się smakiem świeżo upieczonego ciasta. Wszakże wielu z nas oprócz niezapomnianych chwil spędzonych z dziećmi marzy się chwila wytchnienia.

A może morze?…

Ferie zimowe można spędzić w ciepłych krajach, wylegując się w gorącym słońcu. Jednak o wiele atrakcyjniej i ekonomiczniej wychodzą ferie zimowe nad Bałtykiem. Wbrew pozorom podczas ferii nad morzem jest co robić. Obozy zimowe organizowane nad Morzem Bałtyckim cieszą się coraz większą popularnością wśród dzieci i młodzieży. Wiele atrakcji czeka tu również na całe rodziny. Śnieg na plaży zaprasza do spacerów z sankami lub na nartach biegowych. Plaża zimą to wspaniałe miejsce do zabawy. W śniegu można wydrążyć tunele i tworzyć lodowe budowle. Na plaży można dokarmiać również łabędzie i inne patki. Wybierając się nad morze, warto zabrać ze sobą łopatkę i kubełeczko, by ułatwić dzieciom zabawę w śniegu. W pobliskich nadmorskich miejscowościach z pewnością znajdziemy odpowiadającą nam kwaterę agroturystyczną, która zapewni nam spokojny wypoczynek i pozwoli na regenerację naszych sił, zapewniając po zimowych szaleństwach rozgrzewające regionalne menu.

Jezioro…

Ferie nad jeziorem? Czemu nie. Polacy zupełnie niedawno odkryli baśniowy wręcz urok zimowych pobytów nad jeziorami. Najbardziej atrakcyjnymi możliwościami spędzania wolnego czasu w otoczeniu malowniczych jezior w gronie rodziny są wędrówki po ośnieżonej puszczy, gdzie szlaki wędrówek często krzyżują się z tropami zwierząt. Podczas dużych mrozów śnieg pięknie skrzypi pod butami i skrzy się w zachodzącym słońcu nad zamarzniętymi jeziorami. Wędrówki na nartach biegowych, kulig z pochodniami, przejażdżka psim zaprzęgiem – to tylko nieliczne z atrakcji, jakie czekają na całe rodziny na Mazurach czy choćby Pojezierzu Łęczyńsko – Włodawskim. Właściciele gospodarstw agroturystycznych czekają na swoich gości, oferując im pobyt w komfortowo przygotowanych na ich przyjazd pokojach, zapewniając smaczne, regionalne wyżywienie i moc atrakcji dodatkowych.

A zatem życzymy niezapomnianych wrażeń z pobytu na zimowej wsi!

Zachęcamy do odwiedzania naszego serwisu – www.agroturystyka.pl i do polubienia naszego profilu na FB !