Prowadzenie agroturystyki to pomysł na działalność nie tylko na rolnika, który ma swoje gospodarstwo, ale też dla osób, którym marzy się ucieczka od miejskiego zgiełku lub dla tych którzy kształcili się w kierunku turystycznym. Można kupić domek na wsi i pomału rozwijać swój biznes, albo wykorzystać infrastrukturę budowlaną, znajdującą się na wiejskiej posesji i przekształcić ją w dobrze prosperujący interes. Prowadzenie agroturystyki to doskonały sposób na połączenie uroku życia blisko natury z zarabianiem pieniędzy tym bardziej, że gospodarstwa agroturystyczne przyciągają z roku na rok coraz więcej turystów spragnionych odpoczynku na łonie natury i świeżym powietrzu pośród malowniczych krajobrazów. Poniższe wskazówki są podstawowymi informacjami dotyczącymi warunków zakładania agroturystyki. Szersze informacje dla kwaterodawców znajdziecie na naszym serwisie www.pftw.pl

Pomysł na biznes

Okazuje się, że zainteresowanie agroturystyką w Polsce jest coraz większe. W naszym kraju z wypoczynku na wsi korzysta rocznie 1-1,5 mln osób. A liczba agrowczasowiczów staje rośnie.

Co zatem zrobić, żeby spróbować swoich sił w prowadzeniu tak intratnego biznesu?

Wariant dla rolników

Najmniej formalności związanych z założeniem tej działalności mają rolnicy, dla których podstawowym źródłem utrzymania jest produkcja rolnicza prowadzona we własnym gospodarstwie, a więc uprawa ziemi, hodowla zwierząt. Agroturystyka w tym przypadku jest jedynie ich uzupełnieniem. Rolnik, który na terenie swojego gospodarstwa chce wynajmować miejsca noclegowe, w postaci pokoi gościnnych, a także świadczyć usługi żywieniowe oraz inne usługi związane z pobytem agrowczasowiczów ma jedynie obowiązek zgłoszenia tego faktu do ewidencji w urzędzie gminy właściwym ze względu na położenie gospodarstwa. W takim przypadku ustawa o swobodzie gospodarczej nie przewiduje obowiązku rejestracji działalności gospodarczej pod warunkiem, że agroturystyka nie przekroczy pięciu pokoi. Prowadzenie gospodarstwa agroturystycznego zostało w ustawodawstwie podatkowym potraktowane jako działalność uzupełniająca dochód rolniczy. Zwolnienie od podatku dotyczy zatem dochodów z tytułu wynajmowania pokoi gościnnych przez osoby spełniające łącznie następujące warunki: pokoje wynajmowane są osobom przebywającym na wypoczynku, wynajmowane pokoje znajdują się w budynku mieszkalnym, wynajmujący prowadzi gospodarstwo rolne na obszarach wiejskich, a budynki w, których wynajmowane są pokoje należą do gospodarstwa, liczba wynajmowanych pokoi sypialnych nie przekracza  liczby pięciu. Zwolnienie obejmuje również dochody uzyskane z tytułu wyżywienia gości mieszkających w wynajmowanych pokojach. Pozostałe osoby chcące założyć gospodarstwo agroturystyczne, które nie spełniają wyżej wymienionych kryteriów podlegają obowiązkowi rejestracji działalności gospodarczej.

Wyżywienie w obiekcie

Agroturystyka pozwala na zachowanie tradycyjnej, wiejskiej kuchni, opartej na własnych produktach i przetworach, a ponadto umożliwia sprzedaż domowych specjałów – wędlin, ciast, konfitur, nalewek. Dobra Praktyka Produkcyjna (GMP) i Dobra Praktyka Higieniczna (GHP), stanowią kodeksy zawierające zalecenia i obowiązki, jakie musi przestrzegać producent żywności i personel zatrudniony przy jej produkcji. Celem obu etapów jest eliminacja zagrożeń, które negatywnie mogą wpłynąć na bezpieczeństwo produktu. Wszystkie gospodarstwa agroturystyczne oferujące swoim gościom wyżywienie objęte są nadzorem Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Osoby przygotowujące posiłki powinny mieć również aktualną książeczkę sanitarno-epidemiologiczną.

Zapraszamy na nasze serwisy: www.agroturystyka.pl i www.pftw.pl
Przydatne adresy: www.gis.gov.pl, www.wetgiw.gov.pl, www.fapa.com.pl

Foto dzięki uprzejmości Agroturystyki „Dom Pod Sosnami” – Aneta i Paweł Mazurkowie